Bitcoin blockchain’in ölçeklenebilirliği ve performans verimliliği

Bitcoin blockchain’in ölçeklenebilirliği ve performans verimliliği
Bitcoin blockchain'in
0

Bitcoin blockchain’in ölçeklenebilirliği ve performans verimliliği

Bitcoin blockchain’in ölçeklenebilirliği ve performans verimliliği Eşler arası ödeme, herhangi bir aracı kuruluş aracılığıyla merkezi olmayan ve elektronik nakit sistemleri aracılığıyla mümkündür ve bitcoinlerin pisuar sahibi Satoshi Nakamoto’dur. Bitcoin, ekonomik olarak çalışabilen ve uçtan uca ödemeleri gerçekleştirebilen merkezi olmayan bir nakit sistemidir.

Başlangıçta Bitcoin, 2009 yılında MIT lisansı altında Satoshi Nakamoto tarafından başlatıldı. En son yazımızda Bitcoin Blockchain’in ölçeklenebilirliğini ve performans verimliliğini derinlemesine inceleyin. Ayrıca Immediate Momentum gibi platformların bu gelişmelere nasıl yön verdiğini keşfedin.

Bitcoin’de işlemler, Bitcoin’in sahipliğini ödeyenler ve alacaklılar arasında aktaran tüm girdi ve çıktıları içerir. Bu girişler, ödemenin çekileceği madeni paralar veya madeni paralar için ağa talimatlar verir.

Bitcoin blockchain’in Çıktı, kişiye, alacaklının alacaklılara geri ödeme yapmaya karar vermesi için hangi tutarın harcanması gerektiği talimatını verir. İşlem gerçekleştiğinde, sonuçlar alıcı açısından harcanmamış tutarlar haline gelir; son alacaklı jetonla başka birini harcayana kadar harcanmadan kalırlar.,

İşlem ödeme modu Blockchain ağında yer alıyor

İşlem Bitcoin ağına dağıtıldığında muhasebeci, işlemleri alan P2P ağını kullanarak işlemleri otomatik olarak doğrulayacaktır. İşlemin geçerli olması durumunda havuza eklenecek ve işlemler ağdaki eşlere iletilecektir. Bitcoin ağında, aday blokları oluşturmak için tüm geçerli işlemler işlem havuzundan toplandı ve ayrıca her 10 ila 11 dakikada bir, madencilik düğümleri veya madenciler olarak adlandırılan bir ağ düğümleri alt kümesi oluşturuldu. Bu işlem havuzları, madencilik yarışını kazandıktan sonra kendileri tarafından ödüllendirilir ve işlem ücretlerini toplar ve zincire bir blok daha ekler. Ayrıca, tüm düğümler yeni blokları çapraz kontrol edip doğrulayacak ve bunları kendi blockchain kopyalarına ekleyecektir.

Bitcoin’de önemli hususlar

Spesifik bir endişe, ağdaki veya gerçekte bu tür OW tabanlı blockchain ölçeklenebilirliği için olan bittir. Tasarımı nedeniyle tüm işlemlerin tüm düğümleri doğrulaması gerekir. Her ne kadar 1 MB ile sınırlı yeni bir blok oluşturmak tüm süreç 10 ila 12 dakika sürecek olsa da. Bitcoin ağı, ağ verimini daha da kısıtlamak için blok boyutu ve frekans sınırlamaları nedeniyle iş hacmine sahiptir.

Bitcoin blokları bu şekilde ortalama 3000 civarında işlemi barındırabilmektedir. Son senaryoya göre mevcut ödeme sistemi, saniyede ortalama 1500-2500 işlem gerçekleştiren VISA’yı içeriyor. 2014 yılında PayPal, günde yaklaşık 11 milyon işlemi gerçekleştirerek yaklaşık 118 tps’lik işlem gerçekleştirerek 4000 tps civarında zirveye ulaşmayı başardı.

Bitcoin’in ölçeklendirme çözümü

Bitcoin blockchain’in Piyasa Bitcoin ölçeklenebilirlik çözümleriyle doludur. Bu, zincir içi ve zincir dışı ölçeklendirme sistemleri adı verilen iki kısma ayrılabilir.

Zincir üstü ölçeklendirmenin ilk aşaması

Zincir üstü çözümlerin genellikle Bitcoin blockchain ağının temel katmanındaki ölçeklenebilirlik ve performans sorunlarını ele aldığı bilinmektedir. Zincir içi ölçeklendirme ayrıca ağın gecikmesini de ifade eder. Blockchain’de daha fazla işlemin üstesinden gelmek için kolay bir çözüm sağlar, bir blokta 1,5 MB kullanarak işlemi işlemek için kullanılan Segwit örneğini alabilirsiniz. Ayrıca Bitcoin Cash’te yapıldığı gibi blok zincirini yükseltme seçeneğiniz de var.

Segwit’in Önemi

Segwit, Bitcoin Modifikasyon Teklifleri numarası BIP14’tür, ayrılmış gözlemcinin kısaltmasıdır, bu da işlem için dijital imzayı ayırmak anlamına gelir. Bu girişim, Kasım 2015’teki Bitcoin ölçeklendirme konferansında ünlü geliştirici Pieter Wiulle tarafından gerçekleştirildi. SegWit’in temel perspektifi, kasıtsız Bitcoin işlemlerini önlemek ve belirli protokol kısıtlamalarıyla ilgilenmekti.

Bitcoin işlemini üç uzmanlığa ayırabiliriz

  • İlki, Bitcoin adresini gönderenin adresini temsil ediyor
  • İkincisi ise Bitcoin adreslerindeki işlem noktalarını almak içindir.
  • Üçüncüsü, gönderenin para göndermeye uygun olup olmadığını doğrulayan dijital imzayla gönderilen Bitcoin miktarını ifade eder.

Çözüm

Ancak dijital imzanın değişmesiyle işlemin tanımlayıcısı da otomatik olarak değişir. Bu nedenle dijital imzalar, işlemler henüz onaylanmadığında dijital imzaların değiştirilmesine izin veren bitcoin kodunu üretir. Ayrıca işlemler ağa eklendiğinde işlemler değiştirilemez olacaktır. Üstelik imzalar öyle bir şekilde çıkıyor ki, kontrol etmek için bir program çalıştırdığınızda ağda hala geçerli olacak. Ancak üzerinde bir hash programı çalıştırdığınızda alternatif sonuçlar verecektir.

kripto-para hakkında diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

kaynak:dataconomy

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir